Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych, 12.03.2022 Kraków-relacjonuje Dominika Kurda

Szanowni Państwo, poniżej prezentujemy relację ze spotkania Pani mgr Dominiki Kurdy, doktorantki III roku programu doktorskiego w dyscyplinie nauki o zdrowiu. Serdecznie dziękujemy.

W miniony weekend odbył się kolejny zjazd Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych, który miał miejsce w Auli Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przy ul. Św. Anny 12, który został zorganizowany przez członków Komisji ds. Collegium Medicum, działającej w ramach Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zjazd otworzyła Pani Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Jagielloński – prof. dr hab. Katarzyna Stolarz-Skrzypek. Następnie Pani dr hab. Magdalena Kozela, adiunkt w Katedrze Epidemiologii i Badań Populacyjnych w IZP WNZ UJ CM, poprowadziła wykład inauguracyjny: „Bytów nie mnożyć, fikcyj nie tworzyć, tłumaczyć fakty jak najprościej” – czyli jak pisać artykuły naukowe.

Następnie rozpoczęła się część nieoficjalna, podczas której Delegaci z Samorządów Doktoranckich Uczelni Medycznych w Polsce poruszyli niezwykle istotny aspekt, jakim jest zdrowie psychiczne Doktorantów. Przedyskutowali możliwości wsparcia psychologicznego, które oferują Uczelnie, a także szukali rozwiązań mogących zwiększyć świadomość istoty tego problemu.

W trakcie obrad Doktoranci omówili także temat współpracy z Promotorem, w tym rozwiązywanie problemów, gdy współpraca staje się niemożliwa. Ponadto przyjrzeli się sprawie występowania mobbingu wśród Doktorantów i sposobom, jakim można mu przeciwdziałać na danej Uczelni.

W tym trudnym czasie dla Ukrainy omówione zostało dotychczasowe wsparcie, które oferują Uczelnie dla studentów i doktorantów z tego kraju, a także rozpoczęto poszukiwanie nowych rozwiązań, które zostaną przedyskutowane z Władzami Uczelni.

Na zakończenie zarząd DFUM podsumował dotychczasowe akcje i wspólnie z delegatami dokonał wyboru koordynatorów na pozostałe akcje.

Delegacje, które wzięły udział w obradach:
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Gdański Uniwersytet Medyczny
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,Uniwersytet Medyczny w Łodzi ,Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,Warszawski Uniwersytet Medyczny,Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Towarzystwo Doktorantów UJ pragnie złożyć podziękowania Komitetowi Organizacyjnego zjazdu w składzie: Dominika Kurda, Dominika Kościelecka, Dominika Michalik, Anna Rudzińska.

Kolejny stacjonarny zjazd DFUM zaplanowano w czerwcu. Organizatorem będzie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.